1

وزیر بهداشت: معوقات دارویی پرداخت می‌شود

بهرام عین‌اللهی - 05 - fdmag

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اختصاص ۱۲ هزار میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت معوقات دارویی و حمایت از صنایع دارویی در آینده نزدیک خبر داد.

 

به گزارش مجله خبری غذا و دارو دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه نشست با هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در خصوص تامین ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی گفت: تا امروز  ۷۰۰ میلیون دلار پروفورما ثبت شده و ۵۰۰ میلیون دلار نیز در مراحل نهایی قرار دارد که به سرعت در حال انجام است.

وی با اشاره به تفاهم وزارت بهداشت، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص ارز مورد نیاز در تامین دارو و تجهیزات پزشکی، عنوان کرد: تا پایان سال،  ۱.۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی برای دارو، تجهیزات، ملزومات مصرفی پزشکی و شیرخشک اختصاص داده خواهد شد که با تامین به موقع ارز، مشکل خاصی در این حوزه نخواهیم داشت.

بنا به به گزارش وبدا، دکتر عین‌اللهی با بیان اینکه نقدینگی،  نیاز اصلی شرکت‌های دارویی برای واردات دارو و مواد اولیه است، اظهارکرد: بانک مرکزی مقرر کرد، ۳۰ هزار میلیارد تومان از طریق بانک‌های عامل به شرکت های دارویی، تسهیلات پرداخت شود تا بتوانند ارز مورد نیاز خود برای دارو و مواد اولیه را تامین کنند که این مهم می تواند برخی از مشکلات صنایع داروسازی را حل کند.

وی با بیان اینکه عوارض گمرکی از دیگر مشکلاتی بود که برخی شرکت‌های دارویی برای واردات دارو با آن رو‌به‌رو بودند، تصریح کرد: خوشبختانه در جلسه سران قوا، کاهش عوارض گمرکی از ۴ درصد به یک درصد برای دارو، تجهیزات پزشکی، شیرخشک و لوازم مصرفی پزشکی تصویب شد.

وی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده حاصل از واردات دارو و تجهیزاتی که مشابه داخلی ندارند نیز گفت: با معافیت این اقلام از مالیات بر ارزش افزوده، کمک خوبی به واردات و تامین نیازهای دارویی خواهد شد.//